Osuszanie 2

Osuszanie nieruchomości – czym jest i jak przebiega osuszanie budynku?

Zalanie budynku czy mieszkania może wystąpić na skutek awarii sieci wodno-kanalizacyjnej, nieszczelności dachu, podtopienia czy klęsk żywiołowych. Niezależnie od przyczyny kluczowa jest szybka reakcja, która może uchronić Twoje mienie od nieodwracalnego uszkodzenia i zmniejszyć koszty remontu mieszkania lub domu. Dlatego w takich sytuacjach ważna jest pomoc profesjonalistów z dziedziny osuszania nieruchomości, którzy szybko i skutecznie zlikwidują szkodę.

Dlaczego należy osuszać budynki?

Ponieważ samodzielne próby osuszenia na dłuższą metę są nieskuteczne, nie należy wykonywać takich prac na własną rękę.  Konsekwencje niedokładnego osuszenia mieszkania czy pomieszczenia mają wymiar finansowy oraz zdrowotny. Wilgotność, którą pochłaniają ściany, podłogi i sufity powoduje powolną degradację budynku od wewnątrz, co utrudnia lub uniemożliwia wykonanie remontów podłóg, naprawę tynków czy odnowienie gładzi. Sama konstrukcja budynku z czasem może także stwarzać ryzyko zawalenia. Wniknięcie nadmiernej wilgoci wgłąb warstw izolacyjnych sprawia także, że nie są one efektywne, co przekłada się na znacznie wyższe koszty ogrzewania zalanego budynku. Powierzchniowe usunięcie wilgoci nie wyeliminuje zalegania wody wewnątrz murów, co powoduje rozwój pleśni i zagrzybienie. Osoby przebywające w zawilgoconych pomieszczeniach często chorują na infekcje dróg oddechowych, szczególnie szkodliwy wpływ ma to dla dzieci i niemowląt.

Na czym polega osuszanie nieruchomości?

W ramach usługi osuszania wykonywane są następujące czynności:

nagrzewanie i wentylacja: w zawilgoconym pomieszczeniu umieszcza się nagrzewnice, które ogrzewając powietrze do wysokich temperatur, powodują stopniowe odparowanie wilgoci z powierzchni ścian. Aby ciepło wniknęło także wgłąb murów, niezbędne jest zapewnienie stałej i intensywnej wentylacji powietrza w budynku. Brak wymiany powietrza może spowodować wtórne pochłanianie pary przez bardziej suche elementy konstrukcji budynku.

osuszanie: dzięki użyciu specjalistycznego sprzętu o dużej mocy wilgotne powietrze jest absorbowane przez specjalistyczny środek, a następnie podgrzewane, by wrócić do pomieszczenia jako suchy nawiew. Zgromadzona wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz. W przypadku osuszania kondensacyjnego para wodna w pomieszczeniu zostaje skroplona, co prowadzi do obniżenia wilgotności powietrza i odparowania wilgotności technologicznej z murów. Proces może być powtarzany kilkakrotnie do uzyskania całkowitego osuszenia murów.

Osuszanie budynków krok po kroku

Każdorazowo konieczność osuszania jest ustalana po wykonaniu dokładnych pomiarów wilgotności murów, oględzin oraz kontroli warstwy izolacyjnej. Do prawidłowego osuszenia budynku należy dokładnie ocenić poziom zalania i stopień penetracji wody pod kątem izolacji. Następnie na podstawie dokonanych pomiarów dobierana jest odpowiednia technologia osuszania, która zapewni największą skuteczność. W trakcie prac na bieżąco kontrolowany jest postęp osuszania. Po zakończonych pracach technicy sporządzają szczegółowy profesjonalny protokół z wynikami z raportu zalania.

Usługi osuszania nieruchomości – postaw na profesjonalizm

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem z zakresu technicznego utrzymania budynków i, oferujemy kompleksowe specjalistyczne usługi osuszania nieruchomości po zalaniu i usuwania wilgoci, z których mogą skorzystać zarówno obiekty komercyjne, wspólnoty mieszkaniowe jak i właściciele i zarządcy nieruchomości. Nasi wykwalifikowani specjaliści starają się świadczyć wszystkie usługi na jak najwyższym poziomie i dopasować je do potrzeb Klienta. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.