Wymiana wodomierza

Na czym polega usługa wymiany wodomierzy?

Obowiązek wymiany wodomierzy spoczywa na barkach ich posiadaczy i ma swoją podstawę ustawową. Stanowi o nim ustawa — Prawo o miarach oraz rozporządzenie wykonawcze do niej (rozporządzania Ministra Gospodarki z dnia 27 grudnia 2007 r. „w sprawie rodzajów przyrządów pomiarowych podlegających prawnej kontroli metrologicznej oraz zakresu tej kontroli”), z których wynika wymóg regularnych, odbywających się co 5 lat kontroli tych urządzeń. Musi być ona wykonana wedle oznaczonych wytycznych, przez upoważnione do tego podmioty, dlatego warto w tym zakresie skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zadbają o prawidłowość całego procesu i spełnienie wszelkich obowiązków ustawowych.

Na czym polega usługa wymiany wodomierza?

W ramach usługi wymiany wodomierza można dokonać wymiany urządzenia, jak również jego legalizacji, a więc weryfikacji poprawności działania. To, z jakiej opcji skorzystać zależy od stanu samych urządzeń.

Jak każde inne posiadają one ograniczony okres żywotności, zaś ewentualne ich wadliwe działanie może skutkować wypaczaniem pomiarów. To z kolei nie tylko wprowadza stan konfliktu z prawem, ale może przełożyć się bezpośrednio na zawyżone koszty ponoszone za zużycie wody. W takiej sytuacji należy wymienić wodomierz na nowy.

Należy odróżnić również sytuację wadliwego działania aparatury od niewłaściwego stanu instalacji wodnej nieruchomości. Niekiedy bowiem, mimo sprawnego wodomierza, odczyty mogą odbiegać od rzeczywistości. Dzieje się tak w następstwie gromadzenia się w rurach osadów, które przyspieszają, w sposób pośredni, tempo pracy wodomierzy.

Istnieje też inna sytuacja, w której warto rozważyć montaż nowego wodomierza. Mowa o wodomierzu odliczającym, dzięki któremu można uzyskać pomiary (tańszej) wody wykorzystanej bezpowrotnie, takiej jak ta stosowana przy nawadnianiu ogrodów.

Jeżeli nie występują wspomniane powyżej sytuacje, konieczne jest dokonanie legalizacji wodomierza w oznaczonym ustawowo okresie. Wynosi on obecnie 5 lat i jest dokonywany w zatwierdzonych punktach legalizacyjnych, gdzie należy dostarczyć wodomierz.

Dlaczego wymiana wodomierzy na własną rękę nie popłaca?

Choć wymiana wodomierzy we własnym zakresie może się wydawać sposobem na poczynienie oszczędności, jest tak jedynie pozornie. Konsekwencje podjęcie takich działań mogą wyniknąć już z samego faktu podjęcia ich poza sferą swoich kompetencji, jak też w następstwie wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości przy montażu. W szczególności należy podkreślić, że:

  • legalizacji mogą dokonać jedynie uprawnione do tego podmioty — działania w tym zakresie podjęte przez jakiekolwiek inne osoby stanowią naruszenie treści wspomnianej ustawy i rozporządzenia wykonawczego do niej,
  • powstaje ryzyko naruszenia prawa — w razie pojawienia się nieprawidłowości w odczycie może być to rozpatrywane w kategoriach naruszenia prawa,
  • istnieje wysokie ryzyko uszkodzeń i nieprawidłowości — nieumiejętne obchodzenie się z urządzeniem może skutkować jego trwałym uszkodzeniem,
  • problemem jest brak wsparcia na wypadek problemów technicznych — w razie pojawienia się problemów natury technicznej jest się zdanym wyłącznie na swoje umiejętności lub konieczne jest ponoszenie dodatkowych kosztów za pomoc specjalistów.


Biorąc pod uwagę powyższe, warto już na wstępnym etapie skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak reparo.gda.pl, którzy posiadają wiedzę, doświadczenie i dysponują dedykowanym ku temu sprzętem. Usługi obejmują zarówno legalizację, jak i wymianę urządzeń, w ramach których uzyskuje się gwarancję indywidualnego podejścia do klienta, dyspozycyjności, terminowości oraz kompleksowej obsługi na najwyższym poziomie.