thermal imaging camera inspection of construction building to check temperature and finding heating pipes in floor

Badania termowizyjne – czym jest i czemu służy badanie termowizyjne budynku?

Każdy, właściciel budynku, chciałby, aby był on odpowiednio szczelny cieplnie. Ta cecha nie tylko wpływa korzystnie na komfort mieszkańców, ale również obniża koszty związane z ogrzewaniem. Właśnie przez tę zależność powstały badania termowizyjne, które są świetnym sposobem na posiadanie pewności czy w budynku nie ma miejsc niekontrolowanej ucieczki ciepła.

Czym jest badanie termowizyjne budynku?

Badanie to polega w głównej mierze na użyciu specjalnej kamery termowizyjnej do zlustrowania budynku w taki sposób, aby ocenić przepuszczalność ciepła – im mniejsza, tym lepsza. Badanie termowizyjne pozwala zarejestrować emitowane przez dany budynek ciepło. Kamera dzięki promieniowaniu podczerwonemu zapisze rozkładanie się energii cieplnej oraz miejsca jej przenikania. Wyniki badania odczytujemy za pomocą wydruków lub cyfrowych zapisów, które zwiemy termogramami. Jest to bardzo nowoczesna metoda, która jest w stanie wychwycić wszelakie problemy, które mogły być konsekwencjami błędów pracowników budowy, takie jak nieprawidłowe osadzenie stolarki okiennej a nawet zastosowania nieprawidłowych materiałów przy konstrukcji. 

Przeglądy kamerą termowizyjną, można przeprowadzić zarówno od wewnątrz, jak i od zewnątrz – najlepiej połączyć obie te metody, aby otrzymać najdokładniejszy termogram. Powiedzą one nam między innymi o:

  • różnicach w grubości ocieplenia,
  • poprawności wykonania izolacji – zarówno poddasza, fundamentów, jak i wieńców, 
  • dokładności montażu i izolacji okien, bram garażowych i drzwi,
  • stanie izolacji rur ukrytych wewnątrz ścian.

Jak widzimy, badanie to pozwala sprawdzić wszelakie niedoskonałości w szczelności całego budynku, a więc pozwala znaleźć wszystkie problemy, co ułatwia proces uszczelniania budynku.

Jak przeprowadza się badanie termowizyjne?

Przede wszystkim robią to profesjonalne i doświadczone firmy, a w tym nasza – REPARO. Zasadniczo dzielimy badania na dwa typy – uproszczony i pełny.  

  • Metoda pełna. Polega na stworzeniu termogramów dla wszystkich budynku w tym ścian szczytowych i osłonowych. Sprawdza się również poprawność całego centralnego ogrzewania. 
  • Metoda uproszczona. Polega na sprawdzeniu wybranych fragmentów ścian, o których myślimy, że mogą być przyczyną problemu. Jest to oczywiście tańsza opcja i często pomocna, ale nie sprawdzimy dzięki temu całości budynku, gdzie moglibyśmy znaleźć dodatkowe problemy. 

Kiedy powinniśmy przeprowadzić badanie termowizyjne?

Jeśli chodzi o sam okres tego, kiedy najlepiej przeprowadzić takie badanie, zdecydowanie odpowiedzią będzie zima. Najdokładniejsze pomiary otrzymujemy w temperaturze poniżej -5°C na świeżym powietrzu, a około 20°C w środku sprawdzanego budynku. Warto omijać pomiary w dni, kiedy jest niezwykle wietrznie, gdyż może to zaburzyć wyniki otrzymywane na termogramie. 

Jeśli mówimy o tym, kiedy w procesie budowania domu powinno się przeprowadzać badania termowizyjne, warto zrobić to zaraz po ociepleniu połaci dachowej budynku. Kolejnym taki moment następuje oczywiście po włączeniu wszystkich instalacji, gdyż również w nich można odnaleźć problem. Później badania te wykonuje się tylko, gdy zaistnieje taka potrzeba – na przykład, gdy mieszkańcy zaczną skarżyć się na chłód lub koszty związane z ogrzewaniem są znacznie wyższe niż zakładaliśmy.

Nasza firma oferuje każdemu klientowi dokładnie przeprowadzone badania termowizyjne, które pozwolą na określenie potencjalnych nieszczelności. Doradzimy również w sprawie ich ewentualnych napraw.